techniki rekrutacji

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – i co dalej?

Data dodania: 08-11-2016

Poszukiwanie pracy ma kilka standardowych etapów: przeglądanie ofert, wysyłanie CV, rozmowy rekrutacyjne, a na końcu ewentualne zatrudnienie. Aby zostać zaakceptowanym, trzeba przejść każdy z tych etapów, najczęściej po kilka razy. Wielu ludzi skarży się, że od miesięcy bezskutecznie poszukuje pracy. Zapraszani są na rozmowy kwalifikacyjne, ale zaraz po nich kontakt z pracodawcą się urywa. Dlaczego tak się dzieje?

Część osób myśli, że jeśli CV spodoba się rekturetowi, rozmowa kwalifikacyjna to tylko formalność. W efekcie w ogóle się nie przygotowują i idą na spotkanie „z  marszu”. Jednak dobre kwalifikacje umieszczone w życiorysie nie wystarczą, by odnieść sukces. Oferty pracy są oblegane przez różnych specjalistów, a rozmowa ma na celu wyłonienie najlepszego z nich. Jednak określenie „najlepszy” nie oznacza wcale, że najzdolniejszy w swoim fachu. Dla wielu pracodawców doświadczenie liczy się równie mocno, jak osobowość i charakter pracownika. Oto kilka zasad, które należy wziąć sobie do serca przed rozmową kwalifikacyjną.

Trzeba być świadomym faktu, że informacje zawarte w CV to nie wszystko. Należy się spodziewać, że rekruter może poprosić o szczegółowy opis każdej pozycji, którą się zamieściło w życiorysie. Dotyczy to doświadczenia zawodowego, ale także wykształcenia lub hobby. Dobrze byłoby przygotować kilka zdań na temat każdej kategorii na wypadek przywołania jej w rozmowie.

Podczas rozmowy należy wykazywać pewność siebie, jednak nie arogancję. Pracodawca nie może odczuć poczucia wyższości ze strony swojego potencjalnego pracownika z oczywistych względów. Poszukiwani są ludzie, którzy znają swoją wartość, jednocześnie się z nią nie obchodząc. Żaden szef nie lub być zdominowany, dlatego nie można dopuścić do sytuacji, by poczuł się zagrożony.

Kultura osobista to również bardzo ważny element rozmowy rekrutacyjnej. Wyrażana jest ubiorem, gestami, tonem głosu i słownictwem. Zawsze trzeba pamiętać o eleganckiej garderobie, w innym wypadku pracodawca może poczuć się zlekceważony. Nawet jeśli ubierzemy się zbyt oficjalnie, rekruter może docenić starania. Jednak rozmawiając z człowiekiem w garniturze, samemu będąc ubranym w jeansy i T-shirt, mamy marne szanse na wywarcie pozytywnego wrażenia.

Przed rozmową o pracę trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której się udajemy. Internet pełen jest informacji – wystarczy poszukać na stronie przedsiębiorstwa, portalach branżowych, forach internetowych. Wykazując się dodatkowymi informacjami, okażemy zainteresowanie nie tylko branżą, ale i swoim przyszłym miejscem pracy. Dzięki temu również można uniknąć pewnych niespodzianek, takich jak pytania: „Jak pan się widzi na tym stanowisku?”. Jeśli istnieje możliwość sprawdzenia informacji wcześniej, bezwzględnie należy to zrobić.

Powyższe porady nie zapewnią sukcesu rozmowy rekrutacyjnej, ale mogą okazać się pomocne. Stosując się do nich, zwiększa się swoje szanse w konkurowaniu o oferty pracy. Jednak przede wszystkim należy pamiętać, by być sobą, niczego nie udawać i opowiadać wyłącznie prawdziwe informacje. Oszustwa szybko wychodzą na jaw, dlatego nie warto zwiększać swoich szans nieuczciwymi sposobami.

projektowanie-stron-g2.pl