techniki rekrutacji

Rekrutacja od tyłu: praca, która szuka kandydata

Data dodania: 08-11-2016

Czy istnieje proces rekrutacji, w którym sam pracodawca zabiega o konkretnego kandydata? Jak najbardziej, jednak nie zdarza się to często. Takim mechanizmem zajmują się specjaliści zwani headhunterami. Na czym polega ich praca i czy warto rozważyć zawód łowcy głów?

Praca headhuntera brzmi ekscytująco, niektórym jawi się jako pełne wyzwań i sekretnych misji zajęcie. W rzeczywistości niewiele ma wspólnego z pracą szpiega, choć łowca głów musi wykazać się jego wieloma umiejętnościami. Headhunter wynajmowany jest przez firmy, które poszukują kandydatów na wysokie stanowiska oraz wyjątkowych specjalistów. Przeważnie wiąże się to z odbiciem pracownika konkurencji. Aby do niego dotrzeć, headhunter musi uciekać się do różnych trików, które pomogą mu zdobyć kontakt do właściwej osoby.

Metod poszukiwania jest mnóstwo, a każdy łowca głów ma swoje ulubione. Na pewno trzeba odpuścić przeglądanie portali rekrutacyjnych, takich jak szukampracy.pl. Specjaliści nie przeglądają ogłoszeń, ponieważ są rozchwytywani przez pracodawców. W takim wypadku headhunter musi stosować inne pomysły. Niektórzy bazują na networkingu, inni na starych bazach CV, przeglądaniem książek telefonicznych lub nawet dzwonieniu do konkurencji z wyimaginowanymi problemami. Gdy uda się nawiązać kontakt z kandydatem, należy być bardzo ostrożnym, by nikt z jego otoczenia nie dowiedział się o propozycji pracy. Mogłoby to zaszkodzić pracownikowi na obecnym stanowisku. Z tego powodu rozmowa powinna odbyć się na neutralnym gruncie, nigdy nie w agencji lub siedzibie konkurencji. Najlepsza będzie kawiarnia lub restauracja, gdzie bez stresu można przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną.

Telefon otrzymany od headhuntera może schlebiać, ale nie oznacza od razu gwarancji zatrudnienia. Łowca głów może przedstawić kandydatowi ofertę, jednak również sam musi ocenić, czy jest to właściwy człowiek na stanowisko. Dlatego headhunter musi orientować się w branży, w której poszukuje pracownika, aby móc ocenić kompetencje swojego rozmówcy. Ponadto im więcej posiada kompetencji miękkich, tym lepiej. Musi wykazać się umiejętnością słuchania, trafnej oceny psychologicznej i sprawności w sprzedaży. Ma być pośrednikiem pomiędzy kandydatem a pracodawcą, dlatego to na nim spoczywa największa odpowiedzialność za obie strony.

Trudy zawodu headhuntera wynagradzają wysokie zarobki. Nigdy nie jest to stała kwota, zależy ona od treści umowy, ale najczęściej wynagrodzenie wynosi wysokość pensji (lub kilku) pozyskanego pracownika. Łowca głów często działa jako freelancer, ale można się także na stałe zatrudnić w agencji doradztwa personalnego.

Headhunter to niekonwencjonalna praca, przynosząca wiele wyzwań i przeszkód. Jednak jest ciekawa, a ponadto dobrze opłacana, dlatego warto rozważyć rozwój kariery w tym kierunku. Natomiast należy pamiętać, że praca ta nie polega na zamieszczaniu oferty pracy na portalach takich jak szukampracy.pl. Aktywnie poszukujący zatrudnienia ludzie nie są  celem łowcy głów. Należy skupić się na tych, którzy stanowią trudną do uchwycenia zdobycz.

reklama-internet.szczecin.pl