porady

Ostrożność podczas poszukiwania pracy

Data dodania: 05-05-2017

Współcześnie jednym z najbardziej popularnych sposobów poszukiwania pracy jest przeglądanie ofert zamieszczonych na portalach internetowych. Jest to niezwykle wygodna forma, ponieważ większość informacji na temat wybranego stanowiska możemy otrzymać drogą elektroniczną. Jednak należy zachować szczególną ostrożność podczas poszukiwania pracy w Internecie.

Codziennie wiele stron internetowych wypełnia się setkami ogłoszeń o pracę. Jednak nie wszystkie z nich będą zawierały informacje zgodne z prawdą, jeszcze inne będą miały bardzo lakoniczną formę. W takim razie, jak w natłoku ogłoszeń odnaleźć wiarygodnego pracodawcę?

Jedną z sytuacji, w której powinniśmy poczuć się zaalarmowani jest brak nazwy firmy w ogłoszeniu o pracę. Innym problemem może okazać się brak danych kontaktowych pracodawcy lub podanie niezgodnych z prawdą informacji na temat lokalizacji przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca podaje w ogłoszeniu adres e-mail, musimy mu się dokładniej przyjrzeć – rozpoznając, że adres pochodzi z darmowych witryn lub jego zakończenie nie jest nazwą przedsiębiorstwa możemy podejrzewać, że pracodawca nie jest osobą wiarygodną. Podobna sytuacja dotyczy numeru telefonu – jeśli po wybraniu numeru nikt się nie zgłasza, a ponadto nie odpowiada na wiadomości tekstowe, należy zrezygnować z kolejnych prób kontaktu.

Rezerwę musimy zachować również przy ogłoszeniach, które nie określają wymagań dla kandydatów oraz przy tych, które nie ustalają, jakie obowiązki będą nam powierzone na danym stanowisku. Jeśli pracodawca nie określa w ogłoszeniu wysokości wynagrodzenia lub podaje mocno zawyżoną kwotę, również powinniśmy się czuć zaniepokojeni.

Jeśli poszukujemy pracy od dłuższego czasu, warto jest wykazać się zmysłem obserwacji i wrócić uwagę na to, czy jedno ogłoszenie od tego samego pracodawcy nie pojawia się wielokrotnie na różnych stronach internetowych. Wystąpienie takiej sytuacji może świadczyć o tym, że w przedsiębiorstwie ma miejsce spora rotacja pracowników. Takie zjawisko może być spowodowane, przykładowo zbyt wygórowanymi oczekiwaniami pracodawcy wobec przyszłych pracowników.

Jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy poszukiwać odpowiedniego stanowiska pracy w zbiorze wiarygodnych ogłoszeń, możemy założyć darmowy profil kandydata na stronie szukampracy.pl. Takie rozwiązanie zapewni nam wygodne zarządzanie składanymi aplikacjami, a ponadto będziemy mogli skorzystać
z kreatora CV, kalkulatora wynagrodzeń i innych przydatnych narzędzi, które pomogą nam w znalezieniu wymarzonego stanowiska pracy.


szukam pracy