porady

Jak złożyć wypowiedzenie?

Data dodania: 08-11-2016

 

Składanie wypowiedzenia niemal za każdym razem oznacza olbrzymią dawkę stresu. Nie dość, że należy stawić czoła pracodawcy, trzeba o swojej decyzji poinformować współpracowników, a do tego szukać pracy na nowo. Jednak przyjmując odpowiednią postawę, można uniknąć wielu nieprzyjemności i przykrych sytuacji. Jak należy się zachować podczas odchodzenia z pracy?

Przede wszystkim należy poinformować o tym swojego szefa. Nie można w pierwszej kolejności dzielić się swoimi wątpliwościami z innymi pracownikami, bo może się okazać, że wiadomość o naszych planach dojdzie do pracodawcy od osób trzecich. Taka sytuacja mogłaby nie tylko zagrozić zwolnieniem z pracy (wiadomo, że w CV nie wygląda to najlepiej), ale także pogorszeniem stosunków pomiędzy odchodzącym a całym personelem. A tego przecież nie chcemy.

Opuszczenie stanowiska wiąże się z zaniechaniem dotychczasowych obowiązków, które ktoś będzie musiał za nas wykonywać. Dlatego okres wypowiedzenia powinniśmy wykorzystać na przeszkolenie nowej osoby na swoje stanowisko i przekazanie najważniejszych spraw. Pozostawienie po sobie bałaganu w postaci niezamkniętych procesów niekorzystnie wpłynie na postrzeganie nas przez współpracowników, z którymi niejednokrotnie mogą jeszcze nasze drogi się skrzyżować – zarówno w branży, jak i na stopie prywatnej. Dlatego nie warto palić za sobą mostów i utrudniać życia innym tylko dlatego, że to stanowisko niewiele już dla nas znaczy. Aby rozstać się w dobrej atmosferze, można pomyśleć o wspólnym wyjściu na pożegnalne piwo lub przyniesieniu do pracy jakiegoś poczęstunku. Sprawi to, że ostatnie wspomnienia związane z odchodzącą z firmy osobą będą pozytywne.

Jeśli nie zaczęliśmy szukać pracy przed złożeniem wypowiedzenia, należy zrobić to niezwłocznie po rozpoczęciu okresu wypowiedzenia. Oferty pracy pojawiają się i znikają bardzo szybko, dlatego trzeba codziennie śledzić portale rekrutacyjne, by nie przeoczyć interesującego ogłoszenia. Najlepiej szukać na portalach typu Szukam Pracy lub takich, gdzie uzupełnia się profil kandydata, a portal sam dopasowuje oferty pracy w miarę jak się pojawiają.

Rzadko kiedy pożegnania są przyjemne, a pożegnanie z dawną pracą na pewno do tych pozytywnych nie należy. Choć możemy czuć ulgę, to jednak ostatnie dni na starym stanowisku będą oznaczały funkcjonowanie wśród ludzi, którzy już wiedzą o naszej rezygnacji. To jeszcze jeden powód, dla którego warto postarać się o godne zachowanie podczas odchodzenia z pracy.

tworzenie-stron-www-g2.pl