porady

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Data dodania: 30-12-2016

 

Świeżo upieczeni absolwenci i studenci, którzy poszukują swojej pierwszej „poważnej” pracy, mają nie lada problem. Nie wszystkie oferty pracy wymagają od kandydata doświadczenia, choć zawsze jest mile widziane, ale przecież nie wypada wysłać pustego CV. Jak napisać CV bez doświadczenia, by pracodawca się nami zainteresował?

Absolwent też człowiek – z czegoś musi żyć. Nie zadowoli się bezpłatnymi praktykami, ponieważ musi opłacić mieszkanie, rachunki, jedzenie, transport itp. Dlatego oferty pracy bez wynagrodzenia go nie zainteresują. Czy w takiej sytuacji da się zdobyć płatną pracę bez doświadczenia? Jak najbardziej – wielu pracodawców poszukuje pracowników, zaznaczając w ogłoszeniu, że doświadczenie nie jest wymagane. Jednak takich osób jest wiele i aby się wyróżnić, należy trochę „podreperować” swój wizerunek w oczach rekrutera.

Przypomnijmy sobie wszystkie nasze ponadprogramowe działania z przeszłości. Jeśli kandydat uczył się zarządzania ludźmi, będąc przewodniczącym szkoły lub należąc do samorządu studenckiego, będzie to stanowiło jakąś wartość. Taka osoba odebrana będzie jako ambitna i przedsiębiorcza, która daje od siebie więcej, niż się od niej wymaga. Można również zaznaczyć wszelką działalność w kołach naukowych, wolontariatach, organizacjach pozarządowych, wymianach międzynarodowych. Liczy się każda praca dorywcza albo nawet hobby, które związane jest w jakiś sposób z branżą, do której aplikujemy. Być może nie będziemy idealnymi, doświadczonymi kandydatami na stanowisko, ale przedstawimy się jako ktoś, kto nie siedzi bezczynnie, a stara się rozwijać swoje kompetencje.

Jeśli wciąż studiujemy, a wizja pozostania bez środków do życia nieuchronnie się nie zbliża, można najpierw spróbować zainteresować się bezpłatnymi praktykami, stażami lub wolontariatem. Niejednokrotnie owocne współprace kończyły się podpisaniem umowy o pracę, a wtedy problem poszukiwania nowej oferty pracy odchodzi w niepamięć. Jeśli jednak nie uda się otrzymać zatrudnienia, to mamy już co wpisać do naszego CV jako doświadczenie i stanowimy pewną wartość na rynku pracy. Dodatkowym atutem będą kursy, które możemy podjąć stacjonarnie lub zdalnie. Znacznie poprawią wizerunek kandydata i pokażą, że jest on ambitny i głodny wiedzy.

Największym błędem, jaki można popełnić, to nie wpisać nic w rubrykę „doświadczenie”. Każda najmniejsza działalność ma znaczenie, szczególnie, jeśli potrafimy ją odpowiednio opisać. Dlatego nie bójmy się, przeglądajmy oferty pracy i aplikujmy. Najważniejsze, to by nie przestawać inwestować w poszerzanie swoich kompetencji i nieustannie ubogacać swoje wykształcenie i doświadczenie.