porady

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Data dodania: 08-11-2016

 

Każdy poszukujący pracy musi stanąć przed wyzwaniem rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej jest ich kilka lub nawet kilkanaście. By zredukować tę liczbę, należy jak najlepiej przygotować się do rozmowy. Pewność siebie i świadomość własnych zalet są pomocne, ale nie zapewnią poważnego stanowiska pracy. Jakie działania należy podjąć, by nie aplikować na oferty pracy na darmo?

Na początek należy postawić się na miejscu swojego potencjalnego pracodawcy. Aby to zrobić, trzeba poznać firmę zapraszającą na rozmowę. Podstawowe informacje to te, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, jakich pracowników zatrudnia, jakie ma osiągnięcia, do czego dąży. Pozwoli to lepiej rozważyć ofertę pracy przez kandydata, ale także zdobyć dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ktoś, kto wykaże żywe zainteresowanie firmą będzie bardziej prawdopodobnym wyborem, niż kandydat, który o działanie firmy wypytuje podczas spotkania. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe. Niektóre przedsiębiorstwa mają rozbudowane strony internetowe i wiele opinii na forach, ale niektóre wolą zamieszczać ogłoszenia pracy anonimowo – i mają do tego pełne prawo.

Następnym krokiem jest wyobrażenie sobie, jakiego pracownika oczekiwalibyśmy na miejscu pracodawcy. Jakie powinien posiadać umiejętności, jakie perspektywy na przyszłość i oczekiwania finansowe. Następnie należy skonfrontować odpowiedzi z własnym profilem kandydata. Czy posiadamy odpowiednie doświadczenie? Jeśli brakuje nam kompetencji, jak możemy je poszerzyć? Jeśli okaże się, że nie dysponujemy imponującymi umiejętnościami, trzeba przygotować sobie plan rozwoju. Można zapisać się na dodatkowy kurs albo studia podyplomowe – możliwości jest wiele.  Dzięki temu, gdy podczas rozmowy pracodawca zapyta o najbliższe plany, przedstawimy się jako osoba, która bierze przyszłość w swoje ręce i z własnej woli chce poszerzać swoje kompetencje.

Przed rozmową dobrze jest przygotować dokumenty, które mogą zainteresować pracodawcę. Certyfikaty, zaświadczenia ukończenia kursów, a nawet CV i list motywacyjny. Może się okazać, że rekruterowi zagubią się jego kopie, a w takim wypadku zrobimy dobre wrażenie, prezentując własne egzemplarze.

Standardowe przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej nie trwa długo, a podczas spotkania może niejednokrotnie uratować z niezręcznej sytuacji. Wykazując się dodatkową wiedzą i przemyślanymi warunkami zatrudnienia, o wiele łatwiej będzie odpowiedzieć na kluczowe pytania i zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Poszukującym pracy polecamy darmowy portal rekrutacyjny szukampracy.pl, na którym codziennie zamieszczane są dziesiątki nowych ofert.

g2-sklepy.pl

tworzymy-strony-internetowe.pl